Biała Podlaska jest należącym niegdyś do Radziwiłłów miaste kojarzone przede wszystkim z okazałym zespołem zamkowym z XVII-XVIII w. i doliną rzeki Krzny, malowniczego dopływu Bugu. Miasto jest dawną stolicą województwa bialskopodlaskiego, a obecnie jest położone w woj. lubelskim, tuż na granicy z woj. podlaskim.
Miasto zamieszkuje 60 tys ludzi i jest częstą destynacją dla turystów i gości z Białorusi. Jest to również miasto studenckie, na terenie którego znajdują się dwie uczelnie wyższe – Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej oraz Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II.
Odwiedzających zainteresuje Muzeum Południowego Podlasia, prezentujące zbiory twórczości Bazylego Albiczuka oraz jedną z największych w Polsce kolekcji ikon rosyjskich pochodzących z XVII-XIX wieku. Stolica Południowego Podlasia jest doskonałym miejscem dla poszukujących zabytków architektonicznych i zainteresowanych historią. Do najciekawszych należą:
Brama Wjazdowa, która prowadziła do zespołu pałacowo-parkowego Radziwiłłów. Została wzniesiona w XVII wieku staraniem Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej. Fasada bramy komponowana była na wzór łuku tryumfalnego.
Budynek dawnej Akademii Bialskiej pochodzi z 1628 roku. Akademia wykształciła wielu sławnych ludzi, m.in. Józefa Ignacego Kraszewskiego, powstańców styczniowych – Romana Rogińskiego i księdza Stanisława Brzóskę. Ze szkołą związani byli również Stefan Żeromski i Julian Ursyn Niemcewicz. Obecnie w dawnej akademii mieści się Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego.
Bardzo ciekawym obiektem architektonicznym jest kościół pw. św. Anny, który został wzniesiony w latach 1597-1602, w oparciu o fundamenty zboru ariańskiego. Znajdująca się w świątyni kaplica pod wezwaniem św. Jana Kantego z 1625 r., uważana jest za jedno z najcenniejszych dzieł renesansowych na Podlasiu. Warto także zwiedzić wybudowany w latach 1673-87 kościół pw. św. Antoniego i klasztor braci mniejszych kapucynów, którego powstanie datuje się na lata 1687-92
Poza licznymi obiektami historycznymi na terenie Białej Podlaskiej, można również brać udział w licznych – cyklicznych eventach klulturalnych.
Miłośnicy muzyki powinni koniecznie zapoznać się z cyklicznymi eventami organizowanymi przez Bialskopodlaskie Stowarzyszenie Jazzowe, które powstało w 1997 roku. Główne wydarzenia organizowane przez stowarzyszenie to:
Wydarzenia przyciągają nie tylko Polskie legendy sceny jazzu i bluesa ale również licznych gości z zagranicy.
Biała Podlaska to również miejsce dla miłośników malarstwa, rzeźby i fotografii. Liczne wystawy eksponowane w Galerii Podlaskiej zaciekawią każdego miłośnika sztuki.
Galeria Podlaska organizuje wystawy indywidualne profesjonalnych twórców polskich i zagranicznych o ugruntowanej pozycji na rynku sztuki. Promuje również twórczość miejscowych artystów. Organizuje plenery i spotkania oraz prowadzi działalność edukacyjną (pokazy filmów wideo, warsztaty plastyczne, wykłady). Wydaje katalogi i inne formy promujące autorów wystaw.
Galeria mieści się w budynku z pocz. XX w. należącym do zabytkowego zespołu architektoniczno-parkowego. Powstała w 1983 roku jako Biuro Wystaw Artystycznych. Od 1994 roku pod nazwą Galeria Podlaska była częcią Ośrodka Pracy Twórczej, od 2001 roku Miejskiego Ośrodka Kultury, a od roku 2012 Bialskiego Centrum Kultury.
Na terenie miasta zlokalizowane są dwa kina – Kino Merkury i Kino Cinema3D. Usytułowane w centrum miasta, stanowią prawdziwą gratkę dla kinomanów. Dostępne są w nich zarówno premiery popularnych filmów międzynarodowych, jak i programy seansów tematycznych. Popularne bloki tematyczne to:
Jak widać, na terenie miasta Biała Podlaska nie brakuje miejsc związanych z rozrywką i kulturą. Wydarzenia kulturalne są tu organizowane niemal codziennie i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od miłośników muzyki, przez entuzjastów sztuki graficznej po kinomanów – W Białej nie ma szans na nudę! Goście hotelu Mixbud mogą bez problemu zagospodarować sobie czas wolny na terenie miasta bez potrzeby dalszych wycieczek.